Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
Články

Články->Přesunuto do wikipedie-> Zaměstnání v Lucembursku [ Hledat ]

Zaměstnání v Lucembursku

Aktualizace: 1.11.2007 došlo k otevření pracovního trhu pro nové členské státy, Češi a Slováci tedy můžou pracovat bez omezení

Po vstupu do Unie se budou českým občanům postupně otevírat pracovní trhy patnácti vyspělejších členů. Mezi jednu z nejdynamičtějších ekonomik patří i nejmenší Lucembursko. Cílem tohoto článku je přiblížit čtenáři, jaké „strasti a slasti“ ho čekají, pokud se rozhodne pro práci právě zde. Lucembursko bude uplatňovat přechodná období minimálně do roku 2006 a stejně jako ostatní země dnešní Patnáctky bude mít možnost omezit volný pohyb pracovníků až do roku 2009. Čeští občané tak budou muset i nadále žádat v Lucembursku o pracovní povolení.>
Zaměstnání v rozšířené EU - Lucembursko - malé území s vysokými příjmy a nízkými daněmi.
- Jan Bureš - článek převzat ze serveru www.integrace.cz

Pracovní povolení

Pracovníci z třetích zemí, tedy po dobu přechodných období i Češi, mají možnost pracovat na území Lucemburska jen na základě platného pracovního povolení. V Lucembursku můžete obdržet čtyři typy pracovních povolení (A-D), které se liší především dobou trvání a možností použití vzhledem k různým typům profesí a zaměstnavatelů.

Pracovní povolení A je vydáváno na 1 rok a je vázáno na konkrétní profesi (například architekt) u konkrétního zaměstnavatele (například návrhářský ateliér X).

Pracovní povolení B je vydáváno na 4 roky a je vázáno na konkrétní profesi (například architekt) u jakéhokoliv zaměstnavatele. Podmínkou pro získání je alespoň roční pobyt a předchozí práce v Lucembursku. Ztrácí platnost, pokud se pracovník nachází déle než šest měsíců mimo Lucembursko.

Pracovní povolení C je možno použít na všechny typy profesí u všech zaměstnavatelů. Pro jeho vydání je nutné, aby žadatel byl buď narozen v Lucembursku a dva roky tam měl své trvalé bydliště, nebo aby pobýval na území Lucemburska nejméně pět let. Pracovní povolení ztrácí platnost, pokud pracovník opustí zemi na dobu delší než šest měsíců.

Pracovní povolení D je platné po dobu studia nebo studijní stáže v Lucembursku.

Vyřízení pracovního povolení

Pokud nemáte pracovní povolení, musí nejprve váš zaměstnavatel podat „prohlášení“ pro odpovídající pozici ve dvou exemplářích na „Úřad práce“ (l´Administration de l´emploi; http://www.etat.lu/ADEM/)). Toto prohlášení podepsané vámi a vaším zaměstnavatelem platí jako žádost o pracovní povolení. Prohlášení musí zaměstnavatel podat i v případě, že vás zaměstnává jakožto držitele pracovního povolení C po jiném zaměstnavateli.

Pracovní povolení vydává ministr práce, který veškerou činnost spojenou s jeho vydáním zpravidla deleguje na úřad práce a speciální komise. Úřad práce může prověřit patřičným způsobem kvalifikaci nezbytnou pro výkon profese (odborné zkoušky). Navíc může také podřídit vydání pracovního povolení předchozímu uzavření pracovní smlouvy.

Prodloužení pracovního povolení

U pracovních povolení A-C může zaměstnavatel před koncem jejich platnosti požádat o prodloužení opět na Úřadu práce.

Úřad práce při zvažování, zda zamítnout, nebo povolit vydání nebo prodloužení pracovního víza, bere v potaz konkrétní situaci na trhu práce v Lucembursku. Není tak předem možné zaručit, zda pracovní povolení na konkrétní místo skutečně obdržíte. Těžko se odhaduje i maximální doba, po kterou můžete čekat na vystavení pracovního povolení. Celý proces se značně urychlí, pokud máte předem uzavřenou pracovní smlouvu s konkrétním zaměstnavatelem na konkrétní místo. Bez hledání práce by procedura měla být vyřízena v průběhu jednoho měsíce.

Hrubá mzda

Hrubá mzda v Lucembursku je v rámci Unie nadprůměrná, ačkoliv existují poměrně velké rozdíly mezi platy pro muže a pro ženy. Platy se také velmi odlišují v jednotlivých sektorech. Základní přehled průměrných mezd obsahuje následující tabulka. (Zemědělství není obsaženo z důvodu malého významu v rámci Lucemburska.) Celková průměrná hrubá mzda se v Lucembursku pohybuje okolo 3.000 eur.

Tabulka 1: Průměrné mzdy ve vybraných sektorech; zdroj: http/statec.lu/

Mzdy v eurech / 2002 Muži Ženy
Průmysl 4.124 2.655
Obchod 3.259 1.965
Pohostinství a restaurace 2.934 2.020
Finančnictví 4.785 3.463

Zdanění

Zdanění je v Lucembursku velmi nízké, a tak to, co si vyděláte, z velké části můžete také utratit. Daň se platí z celkových čistých příjmů, které se počítají zvlášť za osm různých kategorií. (Obdobou je naše daňové přiznání, kde se počítají zvlášť čisté příjmy ze závislé činnosti, ze živnosti, z kapitálových výnosů a podobně.) Od vypočteného daňového základu je možno navíc odečíst značné množství odčitatelných položek (například odpočet na příjem z farmaření). Na upravený základ se použije sazba od 0 do 38 % v závislosti na výši daňového základu. Nulová sazba se aplikuje na roční základ ve výši 0-9.750 eur. Jen pro lepší představu: Je dobré si uvědomit, že v Lucembursku platíte státu nulu na daních pokud pobíráte mzdu zhruba 26 000 Kč měsíčně. V dalším pásmu 9.750–11.400 eur se vztahuje na daně z příjmu sazba 8 %. V každém z dalších celkových sedmnácti příjmových pásem sazba roste o dvě procenta. Na sociálních příspěvcích pak v průměru odvedete přibližně dalších osm procent.

Kde pracovat?

K nejdynamičtějším odvětvím, které se nejrychleji vyvíjejía kde je i vysoká poptávka po práci, patří:

  • stavebnictví – za posledních 15 let zaznamenalo ohromný nárůst zaměstnanosti;
  • obchod - stabilní nárůst zaměstnanosti, který je z velké části tažen poptávkou velkých supermarketových řetězců (například Cactus) po práci;
  • zdravotní služby – zvýšená poptávka po práci souvisí s výrazným nárůstem poskytované nemocniční péče, rozvojem výzkumu a laboratorních služeb. Na druhou stranu nemůžete příliš počítat s prací v zemědělství, kde dlouhodobě klesá podíl na celkové produkci i zaměstnanosti.

Kde hledat práci?

Práci najdete nejlépe prostřednictvím jednoho z mnoha portálů zaměřených na zprostředkování práce. K takovým patří například:

Jak snadná je doprava?

Běžné aerolinky mají zpáteční letenky do Luxemburgu od 5.500 Kč. Zpáteční autobusové jízdenky seženete od 1.000 Kč a cesta trvá přibližně 13 hodin.

Titul Zaměstnání v Lucembursku
Popis Pracovní povolení. Kde hledat práci. Hrubá mzda.
Autor Roman
Hodnocení čtenářů Hodnoceno: 1 - Průměrné hodnocení: 1

Přidat komentář Hodnocení Pošli návrh na úpravu článku
Komentář

Stat
Je 68 Článků v databázi
Nejčtenější Tipy pro hledání bytu v Lucemburku
Nejvíc hodnocený Příběh emigranta

Počet uživatelů prohlížející si články: 1 (0 Registrovaní uživatelé 1 Hosté a 0 skryt.)
Uživatelé:


 

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Luxemburg.cz © 2024

Stránky Čechů a Slováků o životě v Lucembursku, česky a slovensky. Užitečné články o hledání práce v Lucembursku, ubytování, o studiu a nebo taky nakupování, památkách a atrakcích, kultuře, cestování, dopravě a spoustě dalšího.
Hledáte spolujezdce, kteří vám přispějí na benzin? spolujizda na Češi a Slováci v Luxu vám umožní najít spolujezdce nebo řidiče.

Odkazy | autostop | Zahnarzt München